МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
Україна, 01001, м. Київ
вул. Городецького, 13
Тел./факс:(38-044) 278-37-23
Волкову В.П.
Пр. Радянської Армії, буд. 6, кв. 43
м. Київ
24.03.2008 № С-9545-36
На №_________
У Міністерстві юстиції України розглянуто Ваше звернення від 05.03.2008 № С-9545 та повідомляється наступне.
Згідно із пунктом 152 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5» при проведенні судових психологічних експертиз використовуються загальновідомі в науковій практиці психологічні методики та їх авторські модифікації, що пройшли апробацію та рекомендовані до впровадження в експертну практику і застосовуються з урахуванням специфіки судових експертних досліджень і конкретних питань, поставлених перед психологічною експертизою.
Слід зазначити, що на сьогодні не існує однозначно встановлених методик щодо визначення можливого грошового відшкодування моральної шкоди у разі її наявності та спостерігається достатня кількість авторських підходів для розгляду цього питання. Судова психологічна експертиза не акцентує уваги на вирішенні питання про визначення розміру грошового еквіваленту заподіяної моральної шкоди. Висновок експерта у цій частині є ймовірним, тобто має розглядатися як науково-практична рекомендація.
Згідно із пунктом 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 25 травня 2001 р. №5 остаточне рішення щодо розміру відшкодування моральної (немайнової) шкоди приймає суд. Суд визначає розмір відшкодування моральної шкоди залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин справи.
Також повідомляємо, що методика А.М. Ерделевського апробована у науково-дослідних установах судових експертиз Мін'юсту та рекомендована Науково-консультативною та методичною радою з проблем судової експертизи (далі - НКМР) до застосування в експертній практиці з дотриманням умов, специфічних стосовно судових психологічних досліджень (копія витягу з протоколу НКМР від 15.11.2002 р. №7 додається).
Додаток: 2 арк.
Начальник
Управління експертного
забезпечення Правосуддя……………………(підпис)……………Л.М. Головченко
Вик. Ткаченко Н..М..
т. 235-50-65
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ
УКРАЇНИ
КИЇВСЬКИЙ
НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ
ІНСТИТУТ СУДОВИХ
ЕКСПЕРТИЗ
01025, Київ – 25, В. Житомирська, 19
Факс: тел.. 212-21-91
Директору Департаменту
експертного забезпечення
правосуддя
Міністерства юстиції України
Л.М.Головченко
21(неразборчиво).11.02 р. №2624
Шановна Людмило Миколаївно!
Надсилаю протокол засідання секції судово-психологічної експертизи, що відбулося 14-15 листопада 2002 року у Київському НДІ судових експертиз відповідно до плану роботи наукової консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи.
Додаток: протокол №7 на 4-х аркушах; програма підготовки та стажування експертів-психологів на 3-х аркушах.
Директор…………………… (підпис) ……………О.В. КРУТЬ
- 6 -***
обговорення. Робочі формулювання для складання висновку також були узгоджені на засіданні секції.
Єгорова Т. М. запропонувала визнати методику А, М, Ерделевського як таку, що пройшла апробацію та вважати рекомендованою її до застосування з дотриманням умов, узгоджених членами секції.
Присутні погодились з пропозицією та одностайно ухвалили: вважати методику А.М, Ерделевського як таку, що пройшла апробацію, відповідаючи дослідженню соціально-психологічних аспектів феномену морального страждання та і рекомендувати її до застосування з дотриманням умов, специфічних судово-психологічним дослідженням.
У ході обговорення організаційних питань було піднято питання про забезпечення кворуму у роботі планових засідань секції.
Седнєв В.В. зазначив, що можлива присутність одного представника з установи за умов виключних обставин (хвороба, професійна завантаженість, тощо).
Адікіна Н.В. пояснила, що з огляду на можливість певних обмежень (у тому числі фінансових), припускається наявність однієї особи від установи без втрати кворуму та при умові якщо кількість присутніх на плановому засіданні секції переважає половину від загального числа членів секції та уповноважена особа обов'язково є штатним працівником установи та штатним працівником його відділення.
Задля організації надійного забезпечення роботи планових засідань секцій присутніми була висунута та одностайно ухвалена пропозиція зазначати у листах-повідомленнях стосовно чергових засідань секції конкретних її учасників.
Щодо плану роботи; секції на 2003 рік в ході обговорення були прийняті наступні пропозиції:
1. Регулярний аналіз та уточнення; питань, що вирішує психологічна експертиза, на підставі новітніх даних науки психології та відповідних ним методів дослідження,
2. Апробація методик експериментально-психологічного дослідження, визначення їх придатності для використання у практиці проведення судових психологічних експертиз.
3. Колегіальне консультування виконавців НДР з проблемних питань їх досліджень, аналіз складних випадків з практики проведення судово-психологічних експертиз.
4. Розгляд тем наукових розробок, що завершуються у 2003 році та плануються для виконання у 2004 році.
5. Аналіз результатів рецензування висновків судових психологічних експертиз.
Ухвалили: зазначені пропозиції враховувати за план роботи секції на 2003 рік.
Примітка (щодо інформаційної комунікації): - у перебігу обговорення організаційних питань присутні домовились при можливості надавати інформаційні матеріали на дискетах з огляду на необхідність оперативним обміном інформації; - Савкіна Т.В. повідомила про підготовку матеріалів у збірник "Теорія та практика судової експертизи і криміналістики", присвяченого 80-й річниці заснування Харківського НДІСЕ; - в ході роботи секції присутні мали можливість ознайомитись з роботою регіонального семінару "Проблемы пыток и жестокого обрашения в пост-тоталитарных странах» та отримати відповідні інформаційні матеріали.
Голова секції…(піідпис)…Алікіна Н.В.
Секретар…(піідпис)…Лінник С.В.
- 6 -***
_______________________________________________
***На стр – 6 – выделено жирным шрифтом мной, в остальных документах выделения текста авторские скрыть текст