Чомусь дуже часто зустрічаються випадки затоплення сусідів нижче в багатоповерхових будинках. Однак, потрапивши в таку халепу – починаємо хапатись за голову: що робити? …а як же новий ремонт? Тож читаємо та запам’ятовуємо. Головне в цій ситуації – не розгубитися і все зробити правильно.
Тож, якщо ви помітили, що з вашої стелі потрохи стікає вода, не панікуйте, перше, що потрібно зробити це зупинити стихію.
Якщо ситуація не критична, першим ділом підніміться до сусідів зверху та якщо у них трапилася аварія, і вони намагаються ліквідувати її наслідки, залишіться і допоможіть, оскільки від швидкості ліквідації води безпосередньо залежить цілісність вашого ремонту та нервів. Однак, нажаль, враховуючи «довоєнний» стан наших водопроводів, такі аварії стаються за відсутності людей вдома, тобто в робочий час, або коли просто тривалий час квартира пустує. То в такому випадку слід зателефонувати в аварійну службу, чітко та швидко пояснивши ситуацію, аби вони перекрили загальну подачу води в будинку. Проте, якщо ж ситуація критична, то рятуйте речі. Ремонт неминучий. Але якщо вода заллє працюючий холодильник чи телевізор, то недалеко до короткого замикання. Тож перш за все вимкніть з мережі всі електроприлади і накрийте їх клейонкою чи поліетиленом.
Обов’язково сфотографуйте картину потопу, та якомога швидше зберіть воду, аби не постраждали сусіди з низу. У першу чергу викликайте ЖЕК для складання акту про затоплення і дефектної відомості, у відповідності до постанови КБУ «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».
Подібний документ має містити наступні відомості:
— детальний опис того, що сталося;
— зазначення можливих причини потопу;
— фіксацію всіх можливих прихованих ушкоджень, які можуть проявитися через кілька днів;
— реквізити:
1) дату потопу;
2) місце складання акту;
3) П.І.Б. та посади осіб, що склали акт.
Акт про затоплення і дефектна відомість повинні залишатися у вас на руках аж до відшкодування збитків .
Однак, якщо так сталося, що за якихось причин, такого акту немає у вас на руках, то в такому випадку, згідно ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», якщо представники ЖЕКу протягом 2-х днів або у строк, згідно договору про надання комунальних послуг, так і не з’явилися, то такий акт-претензію можна буде вважати дійсною, якщо її підпишуть не менше двох споживачів. Це буде підтвердженням того, що затоплення дійсно відбулося.
Надалі слід оцінити збитки від затоплення квартири. Це краще зробить незалежна комерційна організація, яка складає кошторисну документацію з оцінки житла, адже як правило, вартість шкоди при оцінці працівником ЖЕКу може бути дещо заниженою, адже ним не провадиться експертної оцінки при підрахунках. І якщо обидві сторони не погоджуються на суму встановлену ЖЕКу та і Ви налаштовані вирішувати питання стягнення збитків в судовому порядку, варто здійснити експертну оцінку заподіяної залиттям квартири шкоди. Експерт проводить будівельно-технічну і товарознавчу, якщо постраждав не тільки ремонт, експертизу згідно Інструкції про призначення і проведення судових експертиз. І як рекомендація, зберігайте всі чеки та квитанції ваших витрат, які пов’язані із вашим затопленням, оскільки пізніше ви матимете змогу компенсувати повністю всю суму. Тому доцільніше скористатися допомогою експерта, сума збитків, завданих залиттям, оцінена експертом, буде більш точною та значно вагомішою, однак, на відміну від оцінки працівником ЖЕКу, проведення експертизи є платним і її оплата покладається на замовника, тобто на особу постраждалу від затоплення. Експертиза проводиться під час судового розгляду, але поки до цього дійде – збиток стане менш значним. А тому краще відразу отримати на руки висновок фахівця,бо це буде для вас одним із найвагоміших доказів. І якщо не вдається врегулювати це питання в досудовому порядку, то готуйтесь до судової тяганини, та пам’ятайте, що згідно ст... 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування, та у відповідності до ст... 23 ЦК України, Ви маєте право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення Ваших прав, які полягали у душевних стражданнях, завданих у наслідок порушення Ваших прав.
Поліна Марченко, ВПраве
|