Життя в багатоквартирному будинку можна порівняти із життям на «пороховій бочці», бо ніколи не знаєш коли воно вибухне. І один із випадків такого «вибуху» є затоплення водою сусідів знизу.
І якщо вже і трапилося так, що вода у вашій квартирі тече рікою, найперше, що зробіть це перекрийте воду у своїй квартирі, аби зупинити цей нестримний потік як у вас на підлозі, так і у ваших сусідів поверхом нижче та телефонуйте в в аварійно-диспетчерську службу і викликайте ремонтника. А доки чекаєте їх, огляньте місце, яке стало причиною аварії. Оскільки, якщо трубу прорвало не з вашої вини, а наприклад через поганий стан, або несвоєчасний ремонт ЖЕКу чи ОСББ то вся відповідальність за заподіяну шкоду ляже на їхні плечі. Однак, якщо через вашу халатність, наприклад – ви забули, що набирали води у ванну, чи забули закрити кран, то в такому випадку відповідальність понесете ви.
Хоча, трапляється й таке, що винуватцем може бути виробник сантехнічного пристрою, у якого був брак.
Якщо вашої провини немає, простежте, щоб в акті, який обов’язково мають скласти представники ЖЕКу, були вказані обставини, що свідчать про це. Дана норма регулюється ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» та Постановою КМУ № 630. Також в акті повинно відображатися загальний стан затопленого приміщення, коли зроблено ремонт, правильні виміри, стан ремонту після потопу, тощо.
Якщо вина за вами, то краще постарайтеся зустрітися з сусідами і залагодити проблему в досудовому порядку. Адже коли обидві сторони згодні на якесь загальне рішення, це необхідно письмово зафіксувати, чітко прописавши суму, строки виплат або ремонт, зафіксуйте це розпискою в присутності 2-х свідків. В такому письмовому документі сусіди повинні вказати, що вони повністю згодні з обопільним рішенням і ніяких претензій більше до вас не мають. Добре б, звичайно, завірити цей документ у нотаріуса. Однак це тільки рекомендація, а не норма закону.
Однак, якщо затоплені вами сусіди прагнуть окрім матеріальної компенсації ще й інші виплати від вас, тобто мають намір вирішувати спір тільки в судовому порядку, в такому випадку коли сусіди замовляють незалежну експертизу, настійно рекомендуємо вам бути присутніми на ній, аби ви особисто мали змогу спостерігати за процесом та давати свої коментарі. Слідкуйте за складанням акта. Далі, в судовому порядку ви можете клопотати про судову експертизу, якщо вас не влаштує вимога виплати за завдані збитки, що регулюється ст... 150 ЦПК України, де йдеться, що, якщо висновок експерта буде визнано неповним або неясним, судом може бути призначена додаткова експертиза, яка доручається тому самому або іншому експерту (експертам).
2. Якщо висновок експерта буде визнано необґрунтованим або таким, що суперечить іншим матеріалам справи або викликає сумніви в його правильності, судом може бути призначена повторна експертиза, яка доручається іншому експертові (експертам).
До того ж ви можете самостійно знайти фахівця-експерта, який також працює з усією документацією. Така людина проконсультує вас по адекватної величиною збитку, скаже, чи не завищена вона.
А взагалі будьте уважнішими, та намагайтесь усе вирішити мирним шляхом.
Поліна Марченко, ВПраве
|